Domácí jablečný štrůdl — Dokonalá podzimní klasika

04. 11. 2022  •  AUTOR: PAVEL HNILO  •  FOTOGRAFIE: SIMPLY VEGGIE

Jablečný štrůdl, chcete-li závin, je oblíbeným pečivem, které má snad v každé rodině svou vlastní verzi. Toto pečivo je navíc multinárodnostní, takže jeho varianty nalezneme ve spoustě jiných zemí. Nejstarší recepty se datují k roku 1696 a obrovskou popularitu štrůdl zaznamenal v 18. století v habsburské říši. Můžete si jej upéct nasladko či naslano a naplnit ovocem, tvarohem, ořechy, zelím a dalším nepřeberným množstvím surovin.

Recept, který si ukážeme v tomto článku, je na jednoduchý jablečný štrůdl, na který vám stačí 7 ingrediencí a z toho jsou 3 prakticky volitelné dle chutí, které jsou pro každého osobité. Jablka, trochu cukru, skořice na provonění a, samozřejmě, listové těsto. Je občas alchymie odladit výslednou chuť štrůdlu, protože každá odrůda jablka je jiná a také záleží na tom, čím si je dosladíte. Nebuďte proto zklamaní, že se vám nepovede nikdy upéct dva úplně stejné štrůdly.

Listové těsto můžete koupit už předpřipravené; a to buď ve válečku, který jenom rozmotáte a nebo kostce, kterou budete muset rozválet. Také si můžete připravit své vlastní domácí listové těsto. Je to celkem pracné a postup má několik kroků, z nichž každý je důležitý, ale věřím, že když se do toho pustíte, tak výsledek bude opravdu fantastický. A když to nevyjde, tak nakonec můžete vytáhnout z lednice to koupené.

Domácí jablečný štrůdl

40 MINUT  •  10 PORCÍ

Základem jsou chutná sladká jablka, kterých je v listopadu již nepřeberné množství a každý druh vám štrůdl udělá trochu jiný. Listové těsto je pro co nejrychlejší přípravu a úsporu času balené. Třtinový cukr není úplně místní surovina, je však lepší než ten bílý. Mletá skořice nemůže chybět. Vlašské ořechy a rozinky dejte dle vlastní chuti a preference. Někdo se obejde bez jednoho či druhého, někdo si pochutná rád na obojím. Na dozdobení můžete použít moučkový cukr, není to však nutné.

INGREDIENCE

 • 1 listové těsto
 • 3 jablka
 • 2 PL třtinového cukru
 • 1 ČL mleté skořice
 • nasekané vlašské ořechy (dle chuti)
 • rozinky (dle chuti)
 • moučkový cukr na posypání

POSTUP

 1. Rozinky si předem opláchneme a spaříme horkou vodou tak, že je v misce zalijeme a necháme nabobtnat.
 2. Rozehřejeme si troubu na 180 °C.
 3. Rozválíme, případně rozbalíme listové těsto.
 4. Jablka nastrouháme do velké mísy nahrubo na struhadle.
 5. Důkladně do nich vmícháme cukr, vlašské ořechy, skořici a připravené rozinky.
 6. Náplň rozložíme na listové těsto a to zabalíme. Na štrůdlu uděláme řezy nebo propícháme vidličkou.
 7. Vrch potřeme sójovým mlékem smíchaným s vodou.
 8. Pečeme dle výkonu trouby 25-30 minut na 180 °C.
 9. Po upečení poprášíme moučkovým cukrem.

Jak jde vidět, recept je to opravdu jednoduchý a rychlý a ani doba pečení vám nezabere moc času. Z dětství si pamatuju, že se štrůdly pekly vždy aspoň dva, protože jeden byl málo. Navíc, často ve více variantách. To je na štrůdlu to nejkouzelnější. Je tolik možností, čím jej naplnit. Jednoduché pečivo, které si můžete dát ke snídani, slanou verzi si klidně dejte na oběd a nebo k odpolední svačině. Vynalézavosti se meze nekladou.

Jablečný štrůdl je dezert, které si vaši pozornost určitě zaslouží. Pozdní podzim ještě není zasažený předvánočním šílenstvím a vším, co se kolem toho točí. Můžete si tak nechat domácnost provonět tímto jednoduchým receptem a věřte, že se po vytažení z trouby na světle světa moc dlouho neohřeje.

Máte i vy svůj rodinný recept na štrůdl?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *