Průvodce bezobaly

Nakupujte bez zbytečných obalů

CO JE TO BEZOBAL?

Bezobal je obchod, ve kterém nakoupíte bez zbytečných (zejména plastových) obalů. Jejich cílem je udělat nakupování ekologičtější a bez zbytečné zátěže na životní prostředí.

Jak nakupovat v bezobalu?

Nádoby si donesete vy sami a z dóz a zásobníků si odsypete přesně tolik, kolik potřebujete. Bezobaly nabízejí široký výběr trvanlivých potravin jako jsou mouky, těstoviny či luštěniny, ale v mnoha obchodech koupíte taky pečivo, lokální živočišné i veganské produkty, či dokonce čepovanou drogerii a přírodní kosmetiku. Vše v ekologičtějších obalech nebo zcela bez obalu.

Proč nakupovat v bezobalu?

MÉNĚ ODPADU

Do bezobalu můžete přijít s jakoukoli nádobou, dózou nebo sáčkem, který již máte doma. Díky tomu neskončí v koši žádný zbytečný obal.

KVALITA

Bezobaly nejsou dokonalé, ale máte větší kontrolu nad tím, jaké potraviny pořizujete. Mnohé obchody nabízejí produkty jen v BIO kvalitě.

POMALOST

Tím, že si sami vážíte produkty, se nakupování zpomalí. Bezobal nabízí příjemné prostředí, ve kterém máte čas promyslet, co chcete koupit.

LOKÁLNOST

Najdete zde široký výběr potravin i drogerie, která je vyrobena lokálně – pečivo z nedaleké pekárny nebo ručně vyrobená mýdélka.

KONTROLA

Vždy si naberete tolik, kolik potřebujete – třeba kilo mouky nebo jen špetku lahůdkového droždí. Vyhnete se plýtvání jídlem.

KOMUNITA

Prodejny vytvářejí komunitu lidí, kterým záleží na přírodě. Můžete se inspirovat od dalších zákazníků nebo se účastnit zajímavého workshopu.

Mapa bezobalových obchodů

Chceme ukázat, že nakupování do vlastních obalů je snadné a dostupné. Proto pracujeme na mapě prodejen, kde můžete do vlastních obalů nakupovat kvalitní potraviny a drogerii.

V naší mapě se dozvíte:

  • kde se prodejna nachází a jakou má dostupnost
  • jaký mají sortiment potravin
  • co další nabízejí (pečivo, drogerie, výrobky do domácnosti)
  • a čím je obchůdek zajímavý.

Projekt mapování bezobalů je momentálně pozastaven; avšak do mapky nadále přidáváme prodejny, i když jsme je ještě nenavštívili. Pokud máte další tipy na obchody, kde máme zajít, tak nám neváhejte napsat nebo nás kontaktujte na sociálních sítích.