Testováno na muži — Olej na vousy od Mary Kay

11. 07. 2022  •  AUTOR: PAVEL HNILO  •  FOTOGRAFIE: SIMPLY VEGGIE

I když se testování a zkoušení kosmetických přípravků věnujeme, tak kosmetika čistě pro muže byla na našem webu zatím opomíjena. Časy se však mění a dneškem počínaje si i muži budou moct přečíst naše zkušenosti s výrobky, které vyzkoušíme. Prvním z nich je olej na vousy od kosmetické firmy Mary Kay. S ohledem na složení našeho týmu jsem se testovacím objektem stal jenom já, ale to ničemu nevadilo.

Jako asi pro spoustu mužů, tak i pro mě je vrcholem kosmetické péče o vlastní tělo sprchový gel ve stylu čím víc in 1 – tím líp. I když po většinu svého života nosím vousy v různých variantách, tak mě nikdy nenapadlo se o ně jakkoliv starat. A i k tomuto oleji jsem se dostal, jak se tak říká, jako slepý k houslím. Kamarádka, která je nezávislá kosmetická poradkyně pro Mary Kay, potřebovala pokusnou vousatou osobu, aby zjistila něco o tomto oleji. A bylo to právě její přemlouvání, které mě nakonec přesvědčilo k tomu olej si na několik týdnů vypůjčit a pořádně ho vyzkoušet.

Jaké má tento olej na vousy složení?

Olej na vousy se “překvapivě” skládá z většího počtu různých přírodních olejů. Složky jsou vyvážené tak, aby poskytovaly to dobré ze sebe nejen vousům, ale i pokožce pod nimi. Kombinace olejů tak vousům nabízí péči o jejich lesk, pomáhá jim růst i podporuje ochranu před sluncem. Pro mě osobně je důležité dlouhé vousy moct dobře upravit — a tomu napomáhá jojobový olej. O pokožku je také postaráno ze všech směrů. Za zmínku stojí mokřadkový olej, o kterém jsem až do testování nevěděl, ale jeho vlastnosti jsou úžasné.

Při zkoumání složení mě zaujaly 3 složky, které běžný smrtelník lehce zamění se jmény některých pokémonů. Limonene, geraniol, linalool. Když si tyto názvy vyhledáte na oblíbené wiki, tak vyskočí hesla jako: uhlovodík klasifikovaný jako cyklický terpen, monoterpenoidní alkohol. Na první pohled nic moc, není se ale čeho bát. Tyto látky jsou přirozenou součástí olejů, ze kterých se tento olej na vousy skládá a ve složení jsou uvedeny z důvodu informace pro osoby, které by na ně mohly být citlivější.

Složení podrobněji:

  • olivový olej — je antioxidační, protizánětlivý a mírně antimikrobiální;
  • hroznový olej — vitaminizuje a zjemňuje pokožku, navrací lesk vlasům/v našem případě vousům;
  • rýžový olej — dodává hebkost vousům a je skvělý jako ochrana před sluncem;
  • jojobový olej — zlepšuje vzhled vousů tím, že usnadňuje jejich úpravu, je nealergenní;
  • mátový olej — pomáhá stimulovat lepší krevní oběh pod kůží, což umožňuje plnější, zdravější a rychlejší růst;
  • olej ze šalvěje — udržuje zdravý vzhled kůže a vypíná ji;
  • mokřadkový olej — zanechává pokožku vláčnou na dotek, hydratovanou a odolnější vůči nepříznivým vnějším vlivům;
  • limonenegeraniollinalool — přirozené součásti některého z esenciálních olejů.

Jak se olej používá a průběh testu

U samotného oleje je jako návod uvedeno: “4-5 kapek naneste na ruce a vetřete do vousů.” Tato instrukce je moc všeobecná, a proto jsem se rozhodl vypátrat přes strejdu Googla nějaký přesnější návod. Jak to tak u pátrání přes vyhledávač bývá, našel jsem spoustu různých výsledků, které často byly i protichůdné. Sám jsem se tak rozhodl, že v průběhu tří týdnů vyzkouším 3 různé strategie nanášení oleje.

TÝDEN 1: První týden jsem zvolil nejjednodušší postup; a to olej nanášet hned ráno na suché vousy. Hned první zjištění bylo, že musíte být dost rychlí při aplikaci, protože olej se samozřejmě hned začne vstřebávat do rukou. Je to o zvyku a troše cviku. Nanášení na suché vousy mi nepřišlo úplně ideální. Po noci jsou vousy, obzvláště delší, různě zamotané a chce to tak trochu přípravy před užitím oleje. Na druhý týden jsem tak zvolil trochu jiný postup.

TÝDEN 2: Postup druhého týdne byl podobní prvnímu. Změnou bylo, že jsem olej použil až poté, co jsem vousy ráno propláchl a vysušil. Tento krok pomohl vousy trochu zkrotit už před nanesením oleje. Vousy byly celkově poddajnější a i olej se pak lépe do nich vtíral. Celkově bych tento postup zhodnotil lépe, než postup z prvního týdne. Člověk si po ránu stejně proplachuje obličej, takže propláchnout i vousy je pár vteřin navíc. Dlouhé vousy je nutné poctivě vysušit.

TÝDEN 3: Třetí týden jsem se držel postupu vousy nejdříve propláchnout. Změnou byl jiný čas nanášení oleje. Celý týden jsem olej nanášel vždy po sprchování či koupeli. Efekt stejně dobrý, jako při týdnu předchozím, možná o něco lepší, protože po sprše vousy a kůže celkově změknou a olej se vstřebává dobře. Nevýhodou je, pokud chodíte třeba posilovat nebo na fotbálek do haly, tak při tomto postupu musíte nosit olej pořád sebou.

Poznatky z testování

Ze tří strategií používání oleje se mi jako nejlepší jevila ta z druhého týdne. Po propláchnutí jsou vousy měkčí a póry pokožky se roztáhnou. To je dobré při nanášení. Styl nanášení je potřeba trochu vychytat. Ze začátku se vám podaří více olej vetřít do dlaní a složitěji se pak dostane na vousy, je to ale o cviku. Důležité je nevtírat olej pouze do vousů, ale dát si záležet a dostat se i k pokožce.

Tento olej od Mary Kay má na pokožku pod vousy opravdu dobrý vliv. Často se mi stávalo, že jsem měl kůži pod vousy suchou, to s užíváním tohoto oleje úplně vymizelo. Tuto vlastnost považuji za velmi dobrou, pokožka pod dlouhými vousy bývá opravdu mnohdy poškozená či poničená a i samotný růst vousů jí dává zabrat. Používáním oleje se tomuto zabrání, pokožka dostane důležitou výživu a má sílu pro další růst perfektního plnovousu.

Co jsem při užívání zjistil dále je, že s ohledem na délku vousů je vhodné upravit i množství nanášeného oleje. Na kratší vousy není nutné použít doporučovaných až 5 kapek a na druhou stranu na dlouhý plnovous bude vhodnější kapek pár přidat. Lahvička má vlastní kapátko, takže odměřit si kapky je velice jednoduché. Jelikož používáte pár kapek několikrát týdně, tak se také zdá, že lahvička vydrží opravdu dlouho.

Celkové shrnutí

Celkový dojem z tohoto oleje mám hodně dobrý. Vyzdvihnul bych, že se s ním dají vousy dobře zkrotit, i když není přímo k tomuto určený. Po pravidelném nanášení vousy na první dojem vypadají lépe a zdravěji. Co mě velmi mile překvapilo byl dobrý vliv na pokožku pod vousy. Jestli vousy po těch třech testovacích týdnech vypadaly lépe, tak pokožka vypadala mnohem lépe. Už jen pro tuto vlastnost stojí za to takový olej vyzkoušet.

Ačkoliv oleje na vousy stále nejsou v mužských koupelnách běžné, tak já po setkání s olejem od Mary Kay můžu říct, že si své místo v nich zaslouží. Nošení plnovousu je v této době poměrně běžné a je opravdu rozdíl, když je o něj pečováno nebo když je zanedbáván. Určitě bych tak koupi tohoto oleje doporučil, u mě si své místo našel a věřím, že i vás by v dobrém smyslu slova překvapil a oblíbili byste si jej.

Máte i vy zkušenosti s nějakým olejem na vousy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *